Gazy techniczne

Gazy techniczne mają szerokie zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach działalności człowieka. Gazy czyste oraz przygotowane mieszanki gazowe są wykorzystywane w wielu procesach technologicznych, począwszy od obróbki metali na produkcji i przechowywaniu żywności kończąc

Gazy spawalnicze

Gazy spawalnicze są używane dla zapewnienia najwyższej jakości spoin podczas termicznego łączenia metalu. Dzięki podawaniu ich w miejsce, w którym dochodzi do topienia metalu, unika się zanieczyszczenia spawu, przez wprowadzenie substancji obniżających jakość połączenia i wpływających na jego trwałość. Spawanie w osłonie gazów spawalniczych może być prowadzone różnymi metodami: przy wykorzystaniu elektrody topliwej (metody MIG i MAG) oraz nietopliwej (TIG). Przy spawaniu w osłonie gazowej wykorzystuje się najczęściej argon, hel, oraz dwutlenek węgla. W użyciu są również wodór, azot i tlenek azotu, a także tlen dodawany do przeróżnych mieszanek. Wybór odpowiedniego gazu do migomatu czy spawarki TIG musi uwzględniać nie tylko rodzaj wybranej metody, ale również typ materiału, który będzie spawany.

Argon w procesie spawania może być wykorzystywany samodzielnie bądź w różnych mieszankach z innymi gazami. Stosuje się go we wszystkich metodach spawania, zarówno TIG, jak i MAG oraz MIG. Argon jest gazem obojętnym, co oznacza, że nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi substancjami. Jego cechą charakterystyczną jest również to, że jest niepalny i nie podtrzymuje procesu spalania. Wykorzystywanie argonu prowadzi do niestabilności łuku spawalniczego, w związku z tym argon jest używany w mieszankach z innymi gazami, np. dwutlenkiem węgla czy tlenem. Rodzaj mieszanki i jej skład procentowy zależy od tego, jaki metal ma być łączony.

Hel jest gazem obojętnym, nie bierze udziału w reakcjach chemicznych. Nie ulega spalaniu. Można go używać w metodach MIG oraz TIG. Przy korzystaniu z helu wymagana jest jego wysoka czystość. Podobnie jak argon również hel jest stosowany w mieszankach z tlenem bądź dwutlenkiem węgla.

Dwutlenek węgla w procesie spawania jest aktywny chemicznie oraz niepalny. Wykorzystywanie dwutlenku węgla do spawania w atmosferze ochronnej jest często stosowane ze względu na niższe koszty. Gaz ten powoduje jednak duże rozpryski i nie pozwala na łatwe uzyskiwanie regularnej spoiny. Spawanie w osłonie CO2 jest więc trudniejsze i wymaga większego nakładu pracy. Jest częstym składnikiem mieszanek spawalniczych.

Corgon to trzyskładnikowa mieszanka argonu, dwutlenku węgla i tlenu. Jest to gaz osłonowy do spawania stali niestopowych i niskostopowych metodą MAG, głównie na stanowiskach zmechanizowanych. Umożliwia uzyskanie natryskowego przenoszenia materiału w łuku przy niższych natężeniach prądu. Daje bardzo stabilny łuk i niewielką ilość odprysków. Spoina ma wyjątkowo wysoką udarność.

Poza gazami spawalniczymi oferujemy również gazy do cięcia i obróbki metali. Podstawowymi są acetylen i tlen techniczny. Są one często używane do cięcia metalu. Acetylen jest gazem palnym, który pozwala na osiągnięcie wysokiej temperatury płomienia. Używanie go oznacza szybkie nagrzanie ciętej powierzchni, a zatem i możliwość szybkiego wykonania cięcia. Przy obróbce metalu oraz innych zastosowaniach bardzo często stosuje się propan. Jego zaletą jest bardzo czyste spalanie, jest więc często używany w palnikach różnego rodzaju.

Gazy spawalnicze

Czynniki chłodnicze

Czynnik chłodniczy to płyn o właściwościach termodynamicznych, który uczestniczy w procesie wymiany ciepła. Czynnik pobiera ciepło, wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze. Ciepło to zostaje następnie oddane w trakcie skraplania pod wpływem wyższej temperatury i ciśnienia. Są one szeroko wykorzystywane w transporcie, klimatyzacji komercyjnej i przemysłowej oraz chłodnictwie.

R134a to niezwykle popularny czynnik chłodniczy, używany do wielu zastosowań chłodniczych i klimatyzacyjnych, w tym w chłodnictwie średnio- i wysokotemperaturowym (zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i handlowych), w domowych i biurowych systemach klimatyzacyjnych, w klimatyzacji samochodowej oraz w zastosowaniach przemysłowych.

Czynniki chłodnicze

Gazy dla przemysłu spożywczego

Gazy w przemyśle spożywczym stosuje się głównie podczas pakowania i przechowywania. Dzięki nim żywność nie psuje się i dłużej zachowuje swoje właściwości odżywcze. Gazy wykorzystane są szeroko w przemyśle mięsnym, gdzie służą do wzmocnienia czerwonej barwy mięsa. Bez nich nie byłoby napojów gazowanych czy musujących alkoholi. Stosowane są także w sadownictwie, do ochrony zebranych owoców i warzyw przed insektami. W przechowalniach przyśpieszają dojrzewanie płodów rolnych. Na ich działaniu w ogromnej  mierze opiera się ciesząca się obecnie dużą popularnością kuchnia molekularna.

Tlen stosuje się przede wszystkim podczas obróbki czerwonego mięsa. Dzięki niemu mięso nie blednie i nie rozwijają się w nim bakterie tlenowe.

Dwutlenek węgla powstrzymuje rozwój pleśni, grzybów, a także zapobiega namnażaniu się bakterii, dlatego stosowany jest przede wszystkim do wydłużenia okresu przydatności żywności do spożycia. Jest to gaz spożywczy bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku.

Azot używany jest do wypierania powietrza z opakowań, na skutek czego żywność się nie utlenia. Dzięki obecności tlenku węgla natomiast mięso pozostaje czerwone.

Gazy dla przemysłu spożywczego

NASZ DOWÓZ, TWOJA WYGODA!

Do naszych klientów docieramy w promieniu około 50 km do Kostrzyna nad Odrą. Regularnie nasi kierowcy docierają do klientów w takich miastach jak: Dębno, Mieszkowice, Chojna, Myślibórz, Kłodawa, Gorzów Wlkp., Deszczno, Bogdaniec, Nowiny Wielkie, Witnicę, Krzeszyce, Lemierzecyce, Słońsk, Górzyca, Ośno Lubuskie, Długoszyn, Sulęcin, Lubniewice i w wielu innych miejscowościach naszego regionu.
Skontaktuj się

Gazy techniczne

© 2023 BROGAZ.PL
Projekt i wdrożenie FISITE.PL