Narzędzia do spawania, cięcia i lutowania

Spawanie, cięcie i lutowanie to trzy metody obróbki metali, które mają wiele cech wspólnych. Wszystkie te procesy wykorzystują ciepło do wytworzenia połączenia lub rozdzielenia metalu. Wymagają one użycia odpowiednich narzędzi i materiałów w tym sprzęt do wytwarzania ciepła, taki jak palnik gazowy, spawarka elektryczna lub laser. W przypadku lutowania potrzebna jest lutownica i spoiwo. Wszystkie trzy metody mogą być niebezpieczne, dlatego należy, dobrać właściwy sprzęt oraz dokładnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas ich wykonywania.

SPAWANIE ŁUKIEM ELEKTRYCZNYM

Spawanie łukiem elektrycznym to proces łączenia metali poprzez ich stopienie pod wpływem ciepła wytwarzanego przez łuk elektryczny. Łuk elektryczny powstaje między elektrodą spawalniczą a materiałem podstawowym. Elektroda spawalnicza może być topliwa lub nietopliwa. W przypadku elektrody topliwej, jej topiony koniec łączy się z materiałem podstawowym, tworząc spoiwo. W przypadku elektrody nietopliwej, do topienia materiału podstawowego wykorzystywane jest ciepło łuku elektrycznego. Spawanie łukiem elektrycznym jest jedną z najpopularniejszych metod spawania. Jest uniwersalna, wydajna i ekonomiczna.

SPAWANIE ŁUKIEM ELEKTRYCZNYM

METODA MMA

To spawanie łukowe elektrodą otuloną (Manual Arc Welding). Jest najstarszą i najbardziej uniwersalną metodą spawania łukowego. W metodzie MMA wykorzystywana jest elektroda otulona, która składa się z metalowego rdzenia pokrytego sprasowaną otuliną. Pomiędzy końcem elektrody a spawanym materiałem wytwarzany jest łuk elektryczny. Zajarzenie łuku ma charakter kontaktowy poprzez dotknięcie końca elektrody do materiału spawanego. Elektroda topi się i krople stopionego metalu elektrody przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziorka spawanego metalu tworząc po ostygnięciu spoinę. Podstawową różnicą w stosunku do innych metod spawania jest to, że w metodzie MMA elektroda ulega skróceniu. W metodzie TIG oraz MIG/MAG długość elektrody pozostaje przez cały czas niezmieniona i odległość pomiędzy uchwytem a elementem spawanym jest przez cały czas stała. W metodzie MMA, aby utrzymać stałą odległość pomiędzy elektrodą a jeziorkiem spawalniczym, uchwyt elektrody musi być przez cały czas przesuwany w kierunku spawanego elementu co powoduje, że umiejętności spawacza odgrywają szczególną rolę.

METODA MMA

METODA TIG

To spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych jest procesem spawania w osłonie gazów osłonowych i zalicza się do spalających metod spawania. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie niezbędna jest najwyższa jakość złącza spawanego oraz brak odprysków. Spawanie TIG jest między innymi stosowane do stali nierdzewnych, stopów aluminium i niklu oraz cienkich blach z aluminium, a także stali nierdzewnej. Tę metodę stosuje się w budowaniu rurociągów i zbiorników, w budowie portali lub w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Podczas spawania TIG następuje doprowadzenie prądu przez elektrodę wolframową, która jest odporna na działanie wysokiej temperatury i nie ulega stopieniu. Z tej elektrody wychodzi łuk spawalniczy, który rozgrzewa i roztapia element spawany. Wokół elektrody znajduje się dysza gazu osłonowego. Zabezpiecza on rozgrzany materiał przed reakcjami chemicznymi z powietrzem otoczenia. Stosowane są gazy szlachetne, jak argon, hel lub mieszaniny. Gazy obojętne, a więc niereaktywne, zapobiegają reakcjom chemicznym z płynnym jeziorkiem spawalniczym i rozgrzanym materiałem. Zapewnia to wysokiej jakości spoiny.

METODA TIG

METODA MIG/MAG

To spawanie za pomocą łuku elektrycznego wytwarzanego pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Elektrodą topliwą jest drut podawany w sposób ciągły. Łuk i jeziorko ciekłego metalu są chronione strumieniem gazu osłonowego. Stosowane są poniższe, szczegółowe określenia na proces spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów:

MIG - (Metal Inert Gas) - tą nazwą określa się proces spawania wówczas, gdy jako gaz osłonowy używany jest gaz chemicznie obojętny, np. argon, hel.

MAG - (Metal Active Gas) - tą nazwą określa się proces spawania wówczas, gdy jako gaz osłonowy używany jest gaz chemicznie aktywny, np. CO2.

GMAW - (Gas Metal Arc Welding) - skrót używany głównie w USA wspólny dla obu metod: MIG i MAG i wskazuje na zastosowanie drutu litego.

FCAW - (Flux Cored Arc Welding) - skrót dla określenia metody spawania podobnej do MIG/MAG (GMAW) z tą różnicą, że zamiast drutu litego używany jest drut rdzeniowy (proszkowy). Jeżeli drut jest wypełniony proszkiem wytwarzającym podczas spawania gazy ochronne (metoda Innershield) to podawanie z zewnątrz (z butli) gazu osłonowego nie jest wymagane.

Spawanie migomatem, spawanie półautomatem, spawanie półautomatyczne - to potoczne nazwy procesu spawania zarówno metodą MIG jak i MAG.

Spawanie MIG/MAG jest obecnie najszerzej stosowaną metodą spawania, obejmującą około 65% wszystkich przemysłowych łukowych metod spawania.

Aby móc spawać, niezbędna jest spawarka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów spawarek, dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się, jaka spawarka będzie odpowiednia do naszych potrzeb. W naszym sklepie znajdziesz wiele uznanych marek urządzeń spawalniczych a wśród nich.

ESAB jest światowym pionierem a zarazem liderem w dziedzinie produkcji urządzeń i materiałów do spawania i cięcia. W roku 1904 szwedzki inżynier Oscar Kjellberg opracowuje pierwszą na świecie spawalniczą elektrodę otuloną i zakłada Elektriska Svetsnings-Aktiebolaget (ESAB). Obecnie firma oferuje innowacyjne, cieszące się uznaniem na świecie urządzenia i rozwiązania są opracowywane przy udziale naszych klientów i konstruowane w oparciu o wiedzę i dziedzictwo globalnego lidera branży produkcyjnej.

IDEAL to jedna z najbardziej znanych w Polsce marek oferujących spawarki, osprzęt spawalniczy, a także narzędzia. Oferowane urządzenia mają bardzo dobry balans pomiędzy ceną a jakością i trwałością. Zajmuje się ona również produkcją spotterów, które uznaje się za podstawowy element wyposażenia każdego warsztatu samochodowego.

SPARUS  to polski producent nowoczesnych urządzeń, uchwytów i różnego rodzaju akcesoriów spawalniczych dedykowanych szerokiemu gronu odbiorców. Produkty Spartus mogą zainteresować zarówno profesjonalnych spawaczy, jak i osoby zajmujące się spawaniem w sposób półprofesjonalny lub amatorski. Firma swoim klientom oferuje profesjonalną obsługę przed i posprzedażową.

METODA MIG/MAG

CIĘCIE PLAZMĄ

Przecinanie plazmowe polega na wykorzystaniu łuku elektrycznego żarzącego się pomiędzy materiałem a elektrodą nietopliwą. Przez łuk jest przepuszczany strumień sprężonego powietrza, który jeszcze zwiększa jonizację. Uzyskiwany w ten sposób strumień plazmy osiąga w swoim jądrze temperaturę 10 000-30 000 K. Cięcie sprowadza się więc do rozpuszczania metalu pod wpływem temperatury oraz wydmuchiwania go ze szczeliny. Do tworzenia strumienia plazmy wykorzystuje się powietrze, a w systemach wysokociśnieniowych – azot, wodór, argon, dwutlenek węgla, argon z wodorem oraz argon z helem.

Do stosowania w praktyce technologii cięcia plazmą jest przeznaczona przecinarka plazmowa. Warunkiem zainicjowania łuku elektrycznego i wytworzenia strumienia plazmy jest zdolność przewodzenia prądu przez materiał, dlatego też metodę tą stosuje się głównie do przecinania aluminium, stali czarnej i stali nierdzewnej.Najważniejszym z pewnością jest wycinanie elementów metalowych przeznaczonych do montażu w bardziej złożonych konstrukcjach. Czas cięcia plazmą bywa nawet siedmiokrotnie krótszy niż przy zastosowaniu technik tlenowo-gazowych. Istotne są też standardowy zakres grubości ciętych materiałów, który wynosi od 0,5 mm do 160 mm, a także możliwość wykonywania skosów. Wykorzystanie przecinarki jest wskazane tam, gdzie liczą się wysoka precyzja pracy, powtarzalność, oszczędność materiału i czystość cięcia. Technika znajduje też zastosowanie w ploterach CNC, sprawdzonych przy wycinaniu skomplikowanych detali z blach stalowych lub aluminiowych.

Oferujemy wiele uznanych marek przecinarek plazmowych a wśród nich: ESAB, FACHOWIEC, IDEAL, SPARTUS.

CIĘCIE PLAZMĄ

CIĘCIE, LUTOWANIE I SPAWANIE GAZOWE

CIĘCIE GAZOWE polega na topieniu metalu pod wpływem ciepła wytwarzanego przez płomień palnika. Topiony metal jest następnie usuwany przez wiatr wytwarzany przez dyszę palnika. Cięcie gazowe jest wykorzystywane do cięcia różnych rodzajów metali, w tym stali, aluminium, miedzi i stopów.

LUTOWANIE GAZOWE polega na łączeniu metali poprzez topienie spoiwa pod wpływem ciepła wytwarzanego przez płomień palnika. Spoiwo jest materiałem o niskiej temperaturze topnienia, który łączy się z metalami podstawowymi. Lutowanie gazowe jest wykorzystywane do łączenia elementów metalowych, które nie wymagają trwałego połączenia.

SPAWANIE GAZOWE polega na łączeniu metali poprzez topienie metalu podstawowego pod wpływem ciepła wytwarzanego przez płomień palnika. Topiony metal podstawowy tworzy spoinę, która łączy elementy metalowe. Spawanie gazowe jest wykorzystywane do łączenia elementów metalowych, które wymagają trwałego połączenia.

Oferujemy całą gamę urządzeń najlepszych producentów a wśród nich: HARRIS, PERUN, POMET Wronki.

CIĘCIE, LUTOWANIE I SPAWANIE GAZOWE

NASZ DOWÓZ, TWOJA WYGODA!

Do naszych klientów docieramy w promieniu około 50 km do Kostrzyna nad Odrą. Regularnie nasi kierowcy docierają do klientów w takich miastach jak: Dębno, Mieszkowice, Chojna, Myślibórz, Kłodawa, Gorzów Wlkp., Deszczno, Bogdaniec, Nowiny Wielkie, Witnicę, Krzeszyce, Lemierzecyce, Słońsk, Górzyca, Ośno Lubuskie, Długoszyn, Sulęcin, Lubniewice i w wielu innych miejscowościach naszego regionu.
Skontaktuj się

Narzędzia do spawania, cięcia i lutowania

© 2023 BROGAZ.PL
Projekt i wdrożenie FISITE.PL