Ryzyko słabej widoczności czyli po co nam odzież wysokiej widoczności

W pracy i w wolnym czasie ważne jest, aby być widocznym

W naturze często o przetrwaniu decyduje dobre maskowanie i mimikra, w pracy jednak ważne jest, aby być widocznym – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach publicznych lub w ich pobliżu, na budowie czy na przykład w hali produkcyjnej lub magazynowej, gdzie na jednej powierzchni spotykają się ludzie i wózki widłowe oraz inny sprzęt mogący wyrządzić człowiekowi krzywdę.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych

Od 2014 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, która nakazuje pieszym za słabej widoczności nosić elementy odblaskowe. Dzięki tej nowelizacji liczba śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem pieszych w nocy spadła z 73 w 2013 roku do 53 w 2016 roku, przy czym ruch na polskich drogach stale rośnie.

Zwiększona widoczność w ciemności

Ciemne ubrania w słabych warunkach oświetleniowych działają praktycznie jak płaszcz niewidzialności – widać je na zaledwie około 20 metrów. Z kolei wysoko widoczne odcienie żółtego i pomarańczowego uzupełnione elementami odblaskowymi zwiększają tę odległość do 200 metrów. To daje kierowcy szansę na reakcję w porę i zapobiegnięcie wypadkowi.

Wysoko widoczne kolory

Za wysoko widoczne uważane są dwie barwy – fluorescencyjna żółta i czerwono-pomarańczowa. Czerwona jest również dozwolona, jeśli odcień należy do spektru kolorów pomarańczowych. W przeciwnym razie czerwona nie może być uważana za kolor Hi-Vis, ponieważ jest trudna do rozpoznania dla niektórych osób z określonym rodzajem barwiowej ślepoty.

Elementy odblaskowe

Elementy odblaskowe są wykonane z materiału, który odbija światło. Dzięki temu kierowcy lub inni uczestnicy ruchu drogowego są w stanie lepiej zobaczyć osobę w ciemności lub w słabych warunkach oświetleniowych.

Podstawowe wymagania dotyczące odzieży odblaskowej

Podstawowe wymagania dla profesjonalnych odzieży ostrzegawczych są określone w europejskiej normie EN ISO 20471. Norma ta określa wygląd odzieży i w zależności od ryzyka związanego z konkretnym miejscem pracy dzieli ją na trzy grupy. O tym, do jakiej klasy odzież należy, decyduje wielkość powierzchni materiałów odblaskowych.

Klasy odzieży odblaskowej

  • Klasa 1 – praca o niskim ryzyku, na przykład praca w ciągu dnia, na dobrze oświetlonych stanowiskach pracy lub na drogach publicznych w dobrych warunkach oświetleniowych.
  • Klasa 2 – praca o średnim ryzyku, na przykład praca w nocy, we mgle lub w pobliżu dróg publicznych.
  • Klasa 3 – praca o wysokim ryzyku, na przykład praca w ciemnych pomieszczeniach, w pobliżu maszyn lub na drogach o dużym natężeniu ruchu.

Jak wybrać odzież odblaskową

Przy wyborze odzieży odblaskowej ważne jest kierowanie się następującymi czynnikami:

  • Ryzyko związane z konkretnym miejscem pracy
  • Klasa odzieży odblaskowej
  • Kolor i wielkość elementów odblaskowych
  • Komfort i praktyczność odzieży

Odzież ostrzegawcza w naszym sklepie

W ofercie znajdziesz odzież Hi-Vis takich uznanych marek jak CERVA, SARA WORKWEAR czy LAHTI PRO, dzięki czemu możemy zaoferować bardzo szeroki wybór profesjonalnej odzieży roboczej: bluz, swetrów, kurtek, t-shirtów, kamizelek, spodni i innych w wersji ostrzegawczej. Odzież jest wykonana z wysokiej jakości materiałów i spełnia wszystkie wymagania europejskiej normy EN ISO 20471.

Podsumowując

Odzież odblaskowa jest ważnym elementem bezpieczeństwa, który może pomóc w zapobieganiu wypadkom. Przy wyborze odzieży odblaskowej ważne jest kierowanie się potrzebami.

© 2023 BROGAZ.PL
Projekt i wdrożenie FISITE.PL